Novi Svjetski Poredak » NOVAC » ANALITIČARI OTKRILI: AMERIČKE RATING AGENCIJE namjerno degradiraju zemlje u razvoju da bi američki rating ostao visok
Rating agencije Standard & Poor’s (S&P), Moody’s i Fitch grupa često se optužuju za provođenje dvostrukih standarda pri financijskim procjenama zemalja, tvrtki i financijskih instrumenata
RT je razgovarao sa stručnjacima o ovoj pristranosti.
“Apsurdno je kada je Rusija, zemlja sa petim po redu svjetskih zalihama fizičkog zlata i zlatnim rezervama od 450 milijardi dolara, imala ocjenu nižu od investicijskog stupnja i blizu statusa “smeće” (junk) poput nekih latinoameričkih zemalja koje imaju daleko manje pouzdanu razina zaštite financijskog sustava” – izjavio je za RT analitičar TeleTrade Petr Pushkarev.
Drugi primjer nepravednih ocjena je Brazil, prema Pushkarevu.
“Kreditna ocjena takve ogromne i bogate zemlje kao što je Brazil je BB-, prema dvije “od velike trojke” rating agencije – isto kao i prošle godine 2001. Zemlja je tijekom tog vremena doživjela veliki razvoj, i cijela organizacija BRICS je postala mnogo ujedinjenija i jača” – rekao je.
Unatoč tome, Brazil ima isti rating kao i Bangladeš, analitičari su potvrdili.
Ne slijede svi investitori savjete “velike trojke”, a oni koji su uložili u rusko ili brazilsko gospodarstvo uživali su u jačanju rublja i brazilskog reala, rekao je Pushkarev.
Međutim, hedge fondovi, mirovinski fondovi i mnogi ulagači još uvijek gledaju na ocjene ‘velike trojke’ pri ulaganju, a zemlje u razvoju gube novac.
Pushkarev je rekao da kada je agencija S&P bila prisiljena smanjiti američki rejting od AAA na AA+, “ogorčenost i pritisak američke vlade bili su toliko veliki da tada, unatoč rastu javnog duga i deficitu proračuna, nije bilo novih izmjena američkih rejtinga, a ostale agencije nisu dalje snižavale rating SAD-a. “
Vladimir Rozhankovsky, analitičar globalnog investicijskog fonda FX, izjavio je kako je vrlo teško dokazati da su agencije “velike trojke” pristrane u svojem ocjenjivanju. Bilo je mnogo suđenja protiv tih tvrtki, ali njihova pristranost još uvijek nije dokazana.
“Agencije koriste interne modele bodovanja, koje su njihove vlastite metode i zbog toga nisu obvezne otkriti informacije o njima” – rekao je analitičar RT.
Štoviše, agencije tvrde da ako vam se ne sviđaju ocjene, nemojte ih koristiti, rekao je.
Rozhankovsky je rekao da je loša procjena sintetičkih kolateraliziranih dužničkih obveza (SCDO) dovela do najveće globalne krize još od vremena Velike depresije 1929. godine.
Unatoč optužbama da su pokrenuli krizu, S&P, Moody’s i Fitch nisu učinili gotovo ništa kako bi od tada promijenili kriterije ocjenjivanja, dodao je.
NoviSvjetskiPoredak.com
Filed under: NOVAC · Tags: financije, Fitch, kriza, Moody, rating, rating agencije, S&P, zemlje u razvoju